چرم دو نوع مصنوعی و طبیعی دارد. نوع طبیعی کیفیت راحتی و دوام بسیار بیشتری نسبت به نوع مصنوعی خود دارد. به طبع قیمت چرم مصنوعی بسیار کمتر از چرم مصنوعی است.

برخی از تولید کنندگان و فروشندگان مبل درباره چرم به کار رفته واقعیت را نمیگویند. اما واقعا چطور چرم مصنوعی را از طبیعی تشخیص دهیم؟

راه های ساده ای برای اینکار وجود دارد.

چرم مصنوعی PVC یا پی وی سی و PU که با نام پلی اورتان در ایران شناحته می شود از یک روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس PVC یا PU است که بر روی پارچه پوشش داده می شود.

بوی چرم : چرم طبیعی کاملا بوی پوست میدهد اگر کمی شامه حساسی داشته باشید به محض نگهداشتن چرم در نزدیکی بینی خود بوی خاص آن راه حس خواهید کرد اما چرم مصنوعی بوی پلاستیک یا مشتقات نفتی میدهد.

پشت چرم : اگر چرم را برگردانید در سمت دیگر آن شاهد یک لایه پرزدار یا ریش ریش و مقاوم خواهید بود. چرم طبیعی این لایه به صورت پرز است اما در چرم مصنوعی شما شاهد شبکه ای از نخ های بهم تنیده خواهید بود پس اگر پشت چرم را برگرداندید و شاهد این نخ ها بودید یقین داشته باشید چرم مصنوعی است.

نرمی و یکدستی : چرم طبیعی نرم و یکدست است اما چرم مصنوعی اینگونه نیست. چرم مصنوعی به صورت شبکه های منظم به نظر میاید اگر این نظم در کل سطح چرم به چشم شما خورد قطعا آن چرم مصنوعی است و با استفاده از دستگاه تولید شده است. چون چرم طبیعی دارای الگوی تکراری در سطح آن نیست.

در آخر باید توصیه کنیم که اگر در خانه فرزند خردسال یا افراد مسن دارای بیماری های تنفسی یا انواع آلرژی دارید، بهترین گزینه از بین مدل های مبل برای شما و خانواده تان مدلی است که کمترین میزان پارچه در تولید آن بکار رفته بتشد، زیرا پارچه مبل به مرور زمان گردو خاک و سایر دلایل بروز یا تشدید بیماری های تنفسی مانند آسم یا تنگی نفس را به خود جذب می کند و زمینه ی تشدید بیماری تنفسی افراد خانه را در طی چند سال فراهم می نماید.

از طرفی هم مبل هایی مانند مبل های سلطنتی که نمای چوب دارند و پارچه ی کمتری در تولیدشان مورد استفاده قرار گرفته، یا از جنس چرم بجای پارچه در آنها استفاده شده، تمیز کردن و زدودن گرد و غبار و سایر مواد آلاینده از سطح مبل با سهولت و سرعت بالاتری انجام می گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
روش تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی