امروزه استفاده از نقوش گوناگون در یک دکوراسیون، شیوه پرطرفداری است. در میان سبک های دکوراسیون از جمله سبک سوئدی، کاربرد پارچه های راه راه و چهارخانه با مایه رنگ های ملایم و آرام و اغلب از خانواده رنگ های خنثی در کنار هم به وفور دیده می شود.

اما در سبک های بسیاری از تنوع نقوش پارچه و منسوجات گوناگون بهره می برند. مهمترین نکته این است که مجموعه پارچه ها بتوانند ترکیب خوب و جذابی بیافرینند.

هر نقش باید کامل کننده الگوی نقشینه در دیگر اجزای دکوراسیون باشد، به همین سبب اندازه نقوش اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه کرد. این قدم اول یا سرآغاز ماجراست. اگر یکی از نقوش مورد علاقه شما اندازه درشتی دارد، دیگری باید ریزتر و حتی شلوغ تر باشد، ولی نه در حد آزار بصری! بازی با اندازه نقوش به فضایتان تحرک بصری زیبایی می بخشد.

 

انتخاب نقش

در قدم اول، نقش و رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید، مثلا نقش گل و رنگ آبی و البته در چه اندازه ای؟ حالا باید به دنبال پارچه هایی باشیم که هم گل دار باشند و هم، رنگ آبی در طرح آن وجود داشته باشد. مهم ترین بخش از وسایل یا مبلمان دکوراسیون را با همین پارچه تهیه کنید. اندازه نقش ها می تواند متنوع باشد.

 

شباهت نقش

قدم دوم، گزینش الگوی نقشینه نزدیک و شبیه به پارچه اصلی و رنگی در همان مایه است، مثلا گل های درشت تر یا ریزتر و در مایه رنگ سورمه ای. اثاثیه کوچکتر را با این پارچه در نظر بگیرید.

برای ایجاد زیبایی بصری بیشتر میتوانید با رنگ آبی ای که دوست دارید، یکی یکی از دیوارهای فضا را رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری کنید. اگر هم از کمی هیجان بیشتر لذت می برید با رنگی متضاد یا مکمل رنگ غالب پارچه، دیوار را تزیین نمایید.

یک نکته مهم اینجا خود نمایی می کند و آن این است که باید به اندازه نقش های پارچه از هر نوع که باشند توجه کنید، زیرا اگر نقش ها خیلی کوچک و یا در مورد پارچه های راه راه یا چهارخانه، خیلی باریک باشند رنگ ها از فاصله نه چندان زیاد در هم ادغام شده به نظر می رسند، مثلا اگر رنگ نقوش از دو رنگ آبی و قرمز باشد جلوه ترکیبی این دو رنگ، یعنی به صورت مجازی، بنش به نظر خواهد رسید.

اندازه نقوش، نکته بعدی است. نقوش گلدار بزرگ در کنار پارچه ای با نقش درست دیگری مانند نقش برگ های بزرگ، چشمان را دچار گیجی و سردرگمی خواهد کرد. برای دوری از چنین مشکلی باید یکی از این دو نقش را در اندازه کوچکتری انتخاب کرد تا هماهنگی بصری حفظ شود.

نقوش متفاوت

می توان نقوش گل دار را با پارچه هایی راه راه یا چهارخانه نیز یکجا داشت. اگر پارچه شما گل های درشت دارد، برای تعدیل فضای بصری از نقش های گفته شده بهره ببرید، ولی به هم رنگی گل ها با رنگ راه راه یا چهارخانه ها هم توجه داشته باشید تا وحدت رنگی و تعادل بصری را به همراه بیاورد.

شاید پارچه ای از جنسی دیگر!
ترکیب پارچه ها از جنسیت های مختلف، گاه گریز ناپذیر است. کمی پارچه مرغوب تر برای بخش های کوچک تری مانند رویه یک مبل، پشتی یا کوسن های روی کاناپه انتخاب هوشمندانه و به صرفه ای است.

در این صورت از وحدت رنگی و نوع نقش نزدیک به نقش اصلی غافل نشوید. اگر خواهان تمایز بیشتری هستید از نقش متفاوت و با رنگی متضاد یا مکمل رنگ اصلی استفاده کنید، برای نمونه، اگر پارچه اصلی فضا گل دار و به رنگ آبی است از رنگ گرمی مانند قرمز-نارنجی یا زرد-نارنجی و در طرح راه راه یا چهارخانه ریز یا متوسط از طرح خال دار یا شکل هندسی دیگری استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که هر چه انتخاب می کنید در بخش های کوچک دیگری از قبیل پوشش آباژور یا ظروف یا در نهایت در اثر هنری تزئینی تان نیز دیده شود.

 

گرافیک همیشه در صحنه!

فضاهای مدرن برای بسیاری از ما جذابیت، سادگی و در نتیجه ویژگی دلخواهی دارند که با کم هزینه بودن آن نیز تکمیل می شوند. در چنین فضایی، پارچه هایی با نقش گرافیکی و هندسی زینت بخش مبلمان می شوند. این نوع از نقش ها، هم تنوع خوبی دارند، هم در کنار نقوشی از نوع دیگر، بازی زیبایی با چشمان ما خواهند داشت.

نقوش گرافیکی بر روی کف پوش ها یا فرش های مدرن نیز زیاد به کار می روند. در ترکیب آنها با پارچه ها یا منسوجات گل دار به اصول و شیوه های گفته شده و آنچه در پی می آید دقت داشته باشید.

 

روش ها: کجا و چگونه؟!

اگر برای روکش صندلی، مبل و یا کاناپه از پارچه گل دار یا هر نقش خاص و چشمگیری استفاده کنید آن را به نقطه کانونی فضا تبدیل کرده اید. هر چه نقش پارچه درشت تر یا شیء استفاده شده، عنصر مهم تری در فضا بوده باشد، نقطه کانونی شما تاکید بصری بیشتری خواهد داشت.

از طرف دیگر پارچه های نقش دار برای پوشش پنجره ها نیز به کار می آیند. در اتاق خواب ها همان نقش پارچه روتختی را می توان مبنای نقش و رنگ در نظر گرفت و در پرده یا تاج تخت نیز مشابه آن را به کار برد. حتی می توان رابطه تصویری بین تابلوی دیوار با نقش پرده را نیز در نظر داشت.

 

ریز و درشت ها!

نقش های بزرگ یا درشت از قبیل داماسک، فشردگی و درهم آمیختگی کمتری نسبت به نقوش ریز دارند، در نتیجه شدت رنگ در آنها فشار بصری کمتری به بیننده منتقل می کند و دست طراح را باز می گذارد تا برای منسوجات مورد نیاز اتاق، تنوع انتخاب بیشتری داشته باشد. در اینجا باید به رنگ حاکم بر فضا دقت کرد تا هماهنگی رنگی در کنار نقوش باعث خلق فضای دکوراسیونی موفقی شود.

 

قدم آخر: انتخاب نهایی

باید پارچه هایی را در نظر بگیرید که به صورت تکه هایی نه چندان کوچک باشند تا بتوان برداشت درستی از الگوی نقشینه ای آنها داشت. آنها را بر روی زمین و در کنار هم بچینید و از بالا به مجموعشان نگاه کنید. این کار را هم در نور طبیعی روز و هم در نور چراغ های اتاق در شب انجام دهید. اگر پارچه ای با مجموعه هم خوانی نداشت، آن را حذف ننمایید.

اهمیت درجه اول با رنگ و نقش مورد علاقه تان است. برای ایجاد لذت بصری از رنگ مکمل یا متضاد استفاده کنید، اما در حد چاشنی، فضا و نقش آن را شبیه یکی از انواع نقوش پارچه هایی که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید.

اندازه متوسط نقش در پارچه اصلی، اولویت اول است. نقوش بزرگ تر یا کوچک تر باید در سطوح درجه دو و سه به کار روند. اگر نقش بزرگ، جزء انتخاب شماست فقط یک نوع را برگزینید و دور دیگر نقوش بزرگ را خط بکشید!

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
مهمترین معیار انتخاب پارچه گلدار (نقش دار) چیست؟
دسته بندی شده در: