در اصطلاح به نصب پارچه یا لایه چرم مصنوعی بر روی دیوار یا درب لمسه گفته می شود. در این فرآیند لایه ای از پد (لایی) الیاف پلی استر در زیر کار قرار دارد که دلیل استفاده از این لایی این است که سطح زیر کار را برجسته و آماده لمسه کوبی نماید و همچنین از انتقال صدا نیز جلوگیری کند و سطح کار در کل حجیم تر بنظر برسد. خصوصیت عایق صوت بودن و آکوستیک لمسه باعث شده که این پوشش گزینه مناسبی برای استفاده روی درب استدیو و آموزشگاه های موسیقی و درب اتاق مدیران و پزشکان، درب استودیوهای صدابرداری، سینماها، آمفی تئاترها، کتابخانه ها، درب سالن های کنفرانس و سالن های تیراندازی باشد.

نصب پارچه روی دیوار و استفاده از آن به عنوان پوششی برای دیوارها در سال 1345 شمسی وارد ایران شد و در آن هنگام  توسط طراحان فرانسوی، برای بازسازی کاخ ها و بنا های مهم از این پوشش ها برای دیوارهای استفاده شد.
لمسه دوزی فقط برای استفاده روی در و دیوار نیست و در مبلمان نیز کاربرد دارد.
به طور کلی به شکل خاصی از فرم دادن به پارچه گفته می شود که در آن پارچه مبل به صورت برجستگی و فرورفتگی های منظم و زیبا فرم داده می شوند . پس از حالت دادن بر روی پارچه معمولا به شکل لوزی شکل خواهد بود

فرورفتگی هایی که در لمسه کوبی ایجاد می شوند به دلیل دوختن دکمه می باشد و بیشتر لمسه کاری بر روی مبل های چرمی می باشد . البته در مبلمان پارچه ای هم از لمسه کاری بر روی پارچه استفاده می کنند که نیاز به ظرافت و مهارت خاصی دارد.

روش انجام لمسه کوبی

از لمسه کوبی علاوه بر مبلمان می توان بر روی سرویس خواب انجام داد که می تواند شامل پشتی یک تخت و پشتی مبل باشد . پس از نشانه گذاری قسمت های که قرار است بر روی آن لمسه دوزی انجام شود با دریل تمام نقاط علامت گذاری شده سوراخ می کنند . این کار را دو بار بر روی فومی که روی چوب چسبانده شده انجام می شود و پس از سوراخ کاری چوب و فوم به پایان رسید ، پارچه را روی فوم می کشند

 

مزایای استفاده از لمسه

1-  عایق خوبی جهت عبور صدا بخصوص برای استفاده بر روی درب ها هستند.
2- جلوگیری از رفلکس صدا
3- ایجاد فضای دکوراتیو
4- قابلیت شستشو ( فقط برای لمسه چرمی)
5- سطح نرم و انعطاف پذیر
6- زیبایی بخشیدن به فضا
7- افزایش زیبایی مبلمان و تخت

 

امروزه شاهد هستیم که لمسه کوبی در طراحی دکوراسیون اداری و منزل نیز استفاده می کنند که شامل درب منازل و ادارت ، دیوار ها برای داشتن دکوراسیونی شیک استفاده می کنند.

کاربرد از لمسه کوبی باعث ایجاد دکوراسیون و مبلمانی شیک خواهد شد اما باید توجه داشته باشید جهت ایجاد لمسه کاری حتما پارچه مبل یا چرم با از جنس با کیفیت استفاده شود . از آنجایی که لمسه کاری وقت گیر و ظریف می باشد باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
لمسه دوزی یا لمسه کاری چیست ؟
دسته بندی شده در: