در طراحی دکوراسیون منزل، اتاق نشیمن یا پذیرایی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و از طرفی با توجه اینکه خانه‌های امروزی متراژ بالایی ندارند، بهتر است که در پذیرایی به جای استفاده از مبل استیل و کلاسیک، از مبلمان راحتی استفاده شود تا فضای اتاق زیاد شلوغ نشود.

از دور همی‌های صمیمی خانوادگی تا پذیرایی‌های رسمی از میهمانان، معمولا همگی در پذیرایی رخ می‌دهند. به همین دلیل این اتاق نقش مهمی را در هر منزلی دارد و بایستی به طراحی دکوراسیون و مخصوصا نحوه چیدمان مبلمان آن توجه ویژه‌ای شود. چرا که با توجه به کاربرد این اتاق، بایستی مبلمان در آن به گونه‌ای قرار داده شود که فضایی صمیمانه، زیبا و در عین حال منعطف در برابر تغییر داشته باشیم.

اکثر اتاق‌های نشیمن یا پذیرایی به شکل مستطیل بوده و نوع چیدمان مبل در این نوع اتاق‌ها نیز بستگی بهنقطه کانونی فضای اتاق دارد. در بعضی از اتاق‌ها این نقطه با معماری اتاق مانند شومینه و یا تعدادی از پنجره‌ها مشخص شده و در برخی نیز نقطه کانونی می‌تواند تلویزیون باشد. وقتی که نقطه کانونی اتاق مشخص شد، چیدمان مبل نیز بر اساس آن تعیین می‌گردد. در ادامه می‌توانید نکاتی تجربی از وبسایت Better homes and gardeens، که یکی از وبسایت‌های معتبر در زمینه دکوراسیون به حساب می‌آید، در رابطه با نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی را مشاهده کنید.

1- انعطاف‌پذیری در چیدمان مبل

چیدمان مبل و چگونگی قرار دادن آن‌ها در منزل کاملا بستگی به شما دارد. اکثر افراد برای پذیرایی خود یک مبل سه نفره به همراه دو یا چند مبل تک نفره انتخاب می‌کنند. در چیدمان این مبل‌ها در پذیرایی سعی کنید آن‌ها را به نوعی بچینید که فضای کافی بین دیوار و مبلمان و همچنین گوشه‌های اتاق وجود داشته باشد. در این صورت افرد به راحتی می‌توانند در پذیرایی جابجا شوند. همچنین سعی کنید چیدمان میزهای جلومبلی نیز به گونه‌ای باشد که همه افراد به یکی از میزها دسترسی داشته باشند. از طرفی به این نکته نیز توجه کنید که چیدمان خود را قابل تغییر و انعطاف‌پذیر طراحی کنید تا بتوانید در صورت ضرورت آن را تغییر دهید.

2- توجه به نقطه کانونی در چیدمان مبل

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، نقطه کانونی اتاق نقش مهمی را در نحوه چیدمان مبل منزل دارد و مبل‌ها با توجه به آن در اتاق قرار می‌گیرند. این امر باعث می‌شود که همه افراد دید خوبی نسبت به نقطه کانونی، که می‌تواند تلویزیون و یا شومینه باشد، داشته باشند.

3- نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی های کوچک و با چند در ورودی

در فضاهایی با چند در ورودی، ابتدا یک خط فرضی از یک ورودی به ورودی دیگر ترسیم کرده و سعی کنید مبلمان را به گونه‌ای بچینید که حرکت و جابجا شدن بین آن‌ها راحت بوده و از طرفی بتوان از یک ورودی به ورودی دیگر رفت. البته در این نوع چیدمان نیز بایستی به نقطه کانونی اتاق توجه داشته و مبلمان را با توجه به به آن بچینید.

4- اتاق را با مبلمان بخش‌بندی کنید

در صورتی که اتاق نشیمن یا پذیرایی نسبتا بزرگی دارید، می‌توانید مبلمان را به گونه‌ای در آن قرار دهید که اتاق را بخشبندی نمایید. در این صورت علاوه بر این که فضایی برای نشستن دور همی خود خواهید داشت، فضای اتاق نیز به گونه‌ای بخش‌بندی خواهد شد که بتوان از آن استفاده‌های متعددی کرد. برای مثال در صورتی که تعداد میهمانانتان زیاد باشد، افراد می‌توانند در قسمت‌های مختلف منزل با یکدیگر بنشینند و یا کودکان در بخشی از پذیرایی مشغول به بازی باشند. مبلمان ال شکل می‌توانند گزینه مناسبی برای این امر محسوب شوند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
4 روش عالی چیدن مبلمان راحتی در پذیرایی
دسته بندی شده در: