این یک حقیقت انکارناپذیر زندگی است که مبلمان کثیف می‌شوند. ذرات ریز وارد تاروپود پارچه می‌شوند، گاهی نوشیدنی‌ها روی مبل می‌ریزند و حیوانات خانگی نیز با پاهای خاکی و گلی روی مبلمان قدم می‌زنند. خوشبختانه تمیز کردن مبل آسان است، تنها به کمی زمان و مقداری ابزار نیاز دارید.
 

روی مبل را جاروبرقی بکشید

قبل از رفتن به سراغ ذرات کوچک‌تر بهتر است ابتدا خرده‌های بزرگ را از مبل جدا کنید. از جارو شارژی یا جاروبرقی برای این کار کمک بگیرید.
 • از سر نازک و بلند جارو برای تمیز کردن گوشه‌های مبل استفاده کنید.
 • کل سطح کوسن‌ها را نیز جارو بکشید.
 • بالشت‌ها را جدا کرده و سطح اصلی مبل را نیز جارو بکشید.

از برس استفاده کنید

اگر در برخی قسمت‌های مبل خاک و ذرات متراکم شده‌اند، از یک برس برای بیرون کشیدن آن‌ها قبل از جارو زدن مبل استفاده کنید. برس را به حدی محکم نکشید که پارچه‌ی مبل صدمه ببیند.
 

پرز و پر‌ها را جدا کنید

گرچه برخی شرکت‌ها محصولاتی مخصوص خانه‌هایی با حیوانات خانگی طراحی می‌کنند، جاروبرقی‌های معمولی قادر به برداشتن پر یا پرز نیستند. از جمع کننده‌ی پرز یا جارو دستی برای جدا کردن آن‌ها استفاده کنید، زیرا جاروبرقی قادر به این کار نیست.
 •  روی مبل در مسیری سیستماتیک جارو بکشید تا هیچ قسمتی تمیزنشده باقی نماند.
 
 

قسمت‌های چوبی را دستمال بکشید

بسیاری از مبلمان قسمت‌های چوبی دارند و نباید آن‌ها را فراموش کرد. شوینده‌ای مناسب سطح مورد نظر انتخاب کنید. شوینده‌های همه‌کاره نیز برای این کار مفید هستند.
 • اگر سطح مورد نظر وسیع است، ماده را روی دستمال ریخته و سپس شروع به تمیز کردن کنید. با این کار ماده شوینده با  پارچه‌ی مبل تماس پیدا نمی‌کند.
 

جنس پارچه‌ی مبل را بشناسید

برچسبی که جنس پارچه‌ی مبل روی آن نوشته شده را پیدا کنید. معمولا روی این برچسب‌ها نوع شوینده‌ی مناسب پارچه نیز ذکر شده است.
W: به این معنی که تنها استفاده از مواد شوینده‌ی آب پایه در بخارشوی مجاز است.
WS: به این معنی که می‌توانید از بخارشوی با شوینده‌های آب پایه یا مواد شوینده‌ی خشکشویی استفاده کنید.
S: به این معنی که پارچه فقط باید خشکشویی شود.
O: به این معنی که پارچه بافت طبیعی دارد و تنها باید با آب سرد شسته شود.
X: به این معنی پارچه‌ی مبل تنها باید با جاروبرقی و برس تمیز شوند یا نظافت آن به مراکز تخصصی امور نظافتی سپرده شود.
 

تمیز کردن پارچه مبل با شامپو فرش و بخارشوی

استفاده از نرم‌کننده پارچه

از نرم‌کننده‌ی پارچه برای نرم کردن بافت و جدا کردن ذرات موجود در آن استفاده می‌شود. 
 • نرم‌کننده را اول روی قسمتی از مبل امتحان کنید و اگر تغییر رنگ مشاهده نشد، روی تمام قسمت‌های پارچه‌ی مبل نرم‌کننده بزنید.
 • نرم‌کننده را روی تمام قسمت‌های پارچه که می‌خواهید شامپو بزنید اسپری کنید.
 
 

شامپو را با آب ترکیب کنید

در یک ظرف 85 سی‌سی ماده‌ی شوینده و آب را با هم ترکیب کنید. سپس محلول را روی قسمت کوچکی از مبل آزمایش کنید.
 • اجازه بدهید محلول 10 دقیقه روی مبل باقی بماند و سپس آن را بررسی کنید.
 • دستمالی را روی آن قسمت بکشید تا مطمئن شوید مبل رنگ پس نمی‌دهد.
 • اگر تغییر رنگی مشاهده نشد، کار را ادامه دهید.
 

بخارشوی را آماده کنید

مدل‌های مختلف بخارشوی متفاوتند، بنابراین توصیه‌های مطرح‌شده در این‌جا بسیار کلی هستند.
 •  مخزن آب بخارشوی را پیدا کرده و درب آن را باز کنید.
 • مخزن را با محلول شامپو فرش و آب پرکنید.
 • دسته‌ی بخارشوی را متصل کنید.
 • سری مخصوص مبل را به دسته متصل کنید.
 

شامپو را روی مبل بزنید

سری بخارشوی را روی مبل قرار دهید و دکمه‌ای که ماده‌ی  شوینده را آزاد می‌کند را فشار دهید. همین‌طور که دکمه را فشار می‌دهید، سری بخارشوی را به شکل خط‌هایی موازی روی مبل حرکت دهید. مطمئن شوید که ماده‌ی شوینده به همه جای مبل می‌رسد. سری بخارشوی را آرام روی مبل تکان دهید تا شامپو فرش به صورت مساوی همه‌ جای مبل پخش شود. 

شامپوی اضافه را پاک کنید

حالا بدون این‌که دکمه‌ی روی دسته‌ی بخارشوی را فشار دهید، سری آن را همه جای مبل بکشید تا شامپوی اضافه را جمع کند. 
 

خشکشویی کردن پارچه مبل

نام این روش کمی گمراه‌کننده است، زیرا مواد خشکشویی خشک نیستند و در واقع مایع هستند. اما این نام به این دلیل است که در ترکیبات این مواد آب وجود ندارد. 
 

تهویه اتاق

مواد خشکشویی بوی بسیار قوی و زننده‌ای دارند، پس درب و پنجره را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود. اگر پنکه سقفی دارید آن را روشن کند. 
 

محلول خشکشویی را روی یک دستمال تمیز بزنید

به‌جای این‌که مواد خشکشویی را روی مبل بزنید، آن را روی یک دستمال تمیز بریزید و دستمال را روی لکه‌های پارچه فشار دهید. این مواد بسیار قوی هستند پس زیاد از آن‌ها استفاده نکنید. 
 
 

محلول خشکشویی را امتحان کنید

دستمال را روی قسمت کوچکی از مبل که در چشم نیست بکشید و صبر کنید تا تاثیر آن را ببیند. حالا یک دستمال حوله‌ای را روی آن قسمت بزنید و ببینید رنگ می‌دهد یا نه. اگر رنگ نداد به نظافت مبل ادامه دهید. 
 

پارچه را روی لکه‌ها فشار دهید

نباید پارچه را روی لکه‌ها بمالید چون آن‌ها را پخش می‌کنید. شاید فشار دادن پارچه روی لکه‌ها کمی زمان‌بر باشد اما صبور باشید تا به پارچه آسیبی نرسد. برای لکه‌های بزرگ چند بار پارچه را روی آن‌ها فشار دهید و کمی صبر کنید تا محلول خشک شود، سپس کار را ادامه دهید. اگر نیاز بود باز هم به پارچه محلول بزنید. 
 

با فشار پارچه محلول شیمیایی را از روی مبل پاک کنید

اگر بگذارید مواد شیمیایی برای مدت طولانی روی لکه بمانند، ممکن است رنگ پارچه‌ی مبل را تغییر دهند. برای پاک کردن محلول یک دستمال را با آب خیس کنید روی پارچه فشار دهید. پارچه باید مرطوب باشد اما نباید کاملا خیس باشد. پارچه را روی لکه فشار دهید و اگر نیاز بود آن را بشویید و فرایند را تکرار کنید. در نهایت بگذارید مبل خشک شود. 
 

تمیز کردن مبل چرمی

با این‌که کشیدن یک پارچه‌ی مرطوب روی مبل چرمی به‌عنوان قسمتی از نظافت روزانه کفایت می‌کند، گاهی اوقات هم باید مبل را به صورت حرفه‌ای نظافت کنید. مواد شیمیایی قوی می‌توانند به چرم آسیب برسانند، پس محلولی خاص نظافت چرم خریداری کنید. 
 
 

ساخت محلول شوینده با استفاده از سرکه سفید

اگر نمی‌خواهید یک محلول شوینده خریداری کنید، می‌توانید آن را با استفاده از آب و سرکه سفید درست کنید. شش واحد آب و سرکه سفید را با هم ترکیب کنید. 
 

محلول شوینده را به مبل بزنید

بهتر است محلول را مستقیم روی مبل نریزید و آن را روی یک دستمال تمیز بزنید. حالا با استفاده از دستمال مبل چرم را پاک کنید. سعی کنید دستمال را روی خط‌هایی موازی روی مبل بکشید تا همه‌جای آن تمیز شود. دستمال باید مرطوب باشد نه خیس.
 

مبل را تمیز کنید

با استفاده از یک دستمال تمیز محلول شوینده را از روی مبل پاک کنید. 
 

براق کردن مبل

با استفاده از سرکه سفید و دو برابر روغن دانه‌ی کتان یک محلول براق‌کننده درست کنید. قبل از خواب این محلول را با استفاده از یک دستمال روی مبل بزنید و بگذارید تا صبح بماند. سپس با یک دستمال تمیز مبل را پاک کنید. 
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نکاتی برای تمیز کردن مبلمان راحتی