1x1.trans لمسه دوزی مبلمان و کاربرد آن

نصب پارچه روی دیوار و استفاده از آن به عنوان پوششی برای دیوارها در فاصله سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۹ شمسی وارد ایران شد و در آن هنگام به دستور فرح پهلوی و توسط طراحان فرانسوی، برای بازسازی کاخ سفید از این پوشش ها برای دیوارهای کاخ استفاده شد.

برای آنکه بیشتر با این نوع متریال آشنا شوید، بهتر است بدانید که در اصطلاح به نصب پارچه یا لایه چرم مصنوعی بر روی دیوار یا درب لمسه گفته می شود. در این فرآیند لایه ای از پد (لایی) الیاف پلی استر در زیر کار قرار دارد که دلیل استفاده از این لایی این است که سطح زیر کار را برجسته و آماده لمسه کوبی نماید و همچنین از انتقال صدا نیز جلوگیری کند و سطح کار در کل حجیم تر بنظر برسد. خصوصیت عایق صوت بودن و آگوستیک لمسه باعث شده که این پوشش گزینه مناسبی برای استفاده روی درب استدیو و آموزشگاه های موسیقی و درب اتاق مدیران و پزشکان، درب استودیوهای صدابرداری، سینماها، آمفی تئاترها، کتابخانه ها، درب سالن های کنفرانس و سالن های تیراندازی باشد.

لمسه کوبی ( صداگیری ) انواع درب :
استفاده از عایق های استاندارد با ضخامت متناسب، روکش مناسب از جنس چرم مصنوعی و پارچه های درجه یک .

لمسه دوزی، لمسه کاری و لمسه کوبی مبلمان مفهوم و کاربرد یکسانی در صنعت مبلمان دارند.  در واقع لمسه کاری به شکل خاصی از فرم دادن پارچه بر می گردد. پس از انجام این هنر بر روی مبلمان فرورفتگی ها و برجستگی های منظمی ایجاد می شود. اکثر اوقات این فرورفتگی ها و برجستگی ها با هم شکل لوزی را ایجاد می کنند. لمسه کوبی برای پارچه های چرم ظاهر بسیار زیبایی را ایجاد می کند. اما لمسه کوبی به روی اکثر پارچه ها بر حسب سلیقه انجام می شود.  فرورفتگی های ایجاد شده توسط دوختن دکمه در محل مورد نظر ایجاد می شود.

لمسه دوزی چگونه انجام می شود؟

لمسه کوبی به روی مبلمان و بر روی تخت ها نیز اجرا می شود و ظاهر بسیار زیبا و منحصر به فردی را به آنان می بخشد. برای انجام این کار بایستی چوب و فوم با دریل سوراخ شوند و در نقاط طراحی شده به هم متصل گردند. پس از آن نوبت به دوخت پارچه می باشد که به وسیله دکمه پارچه به فوم متصل می شود. لمسه دوزی با دست و با دستگاه بر روی مبلمان و تخت ها ایجاد می شود. کار با دست بسیار ارزشمند تر و دارای ماندگاری بیشتری است. این فرآیند زمان بر تر از استفاده از دستگاه است اما زیبایی بیشتری را به مبلمان می بخشد.  در لمسه کاری با دستگاه عمق کار کمتر است و بسیار سریعتر انجام می شود.

لمسه کاری در چه جاهایی کاربرد دارد؟

لمسه کاری در انواع مبلمان و صندلی ها نیز کاربرد دارد. از این هنر در قسمت پشت تخت ها به منظور ایجاد زیبایی بیشتر نیز استفاده می شود. امروزه در انجام دکوراسیون داخلی و حتی در پشت درب ها نیز از این هنر استفاده می شود.  از لمسه دوزی در انواع مبل های راحتی استفاده می شود. پارچه چرم زیبایی بیشتری به این هنر می بخشد و  نسبت به دیگر پارچه ها بیشتر استفاده می شود. اما باید توجه داشت که از پارچه چرم با کیفیت برای این منظور استفاده می شود و این خود بر کیفیت و قیمت مبل اثر گذار است. لمسه دوزی ممکن است برای کف هم انجام شود. اما کاربرد بیشتر آن در قسمت تکیه گاه می باشد.

  مبل لمسه کوبی شده علاوه بر منازل در ادارات نیز کاربرد دارد. این نوع مبلمان در اتاق رییس بسیار زیبا و کاربردی است. از این نوع مبلمان برای صندلی آرایشگاه ها نیز استفاده می شود.  فضای لوکس و زیبایی را به محیط می بخشند. گاهی اوقات با استفاده از لمسه دوزی بر روی مبلمان و دیواره باعث حجیم تر شدن آن ها می شوند. از آن جایی که عایق نیز هستند از انتقال صدا به بیرون جلوگیری می شود. از این رو برای اتاق های آموزش موسیقی، کنفرانس و اتاق رییس و اتاق مربوط به جلسات کاربرد دارند.

 

1x1.trans لمسه دوزی مبلمان و کاربرد آن

 

هزینه لمسه کوبی مبل به چه عواملی بستگی دارد؟

به مبل های لمسه کاری شده مبل چستر نیز می گویند. لمسه کوبی مبلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که تمامی این عوامل در قیمت نهایی مبل اثر دارند. در ادامه به بررسی چند مورد می پردازیم:

 • اندازه و تعداد مبل ها
 • نوع پارچه استفاده شده از این نظر که پارچه ای باشد یا چرمی و نوع چرم
 • نوع دستی یا دستگاهی
 • تقویت کلاف و نیاز به رویه کوبی مبلمان
 • نوع اسفنج و فوم استفاده شده برای مبل

انواع مبلمان لمسه دوزی شده:

لمسه دوزی مبلمان برای انواع مبلمان زیر انجام می شود:

 • مبلمان راحتی
 • مبلمان استیل
 • مبل چستر

این نوع مبلمان اولین بار در انگلستان برای ملکه ویکتوریا استفاده و طراحی شدند. امروزه به دلیل زیبایی زیادی که دارند هنوز مورد استقبال افراد مختلف هستند.

انواع مدل لمسه کوبی مبلمان:

همانطور که میدانید از طرح فرو رفتگی ها و برجستگی های پارچه مبلمان اشکال هندسی مختلفی پدید می آید. این اشکال با دور و نزدیک کردن نقاط به وجود می آید. از جمله اشکال به وجود آمده از لمسه کوبی به شرح زیر است:

 • مدل مربع
 • مدل دایموند
 • مدل لوزی
 • مدل مخفی
 • مدل خطی

این مدل علاوه بر اینکه برای انواع مبلمان کاربرد دارد برای تخت نیز استفاده می شود. نکته ای که می توانید در انتخاب این مدل مبلمان در نظر بگیرید این است که نیازی نیست تمامی مبلمان لمسه دوزی شده باشند. می توانید کاناپه را لمسه کوبی کنید و بقیه مبلمان ساده باشند. به این صورت در هزینه ها نیز صرفه جویی کرده اید.

سخن آخر:

مبل لمسه دوزی شده با انواع مختلف بر روی مبلمان مختلف قابل اجرا است. پارچه چرم برای این کار مناسب تر است. این علاوه بر مبلمان بر روی تخت نیز کاربرد دارد.

 

 

 

گروه مبلمان حمید با طراحی و ساخت انواع مبلمان و طراحی انواع دکوراسیون و انواع لمسه کوبی  در مدل ها و طرح های مختلف متناسب با سلیقه و نیاز شما آماده ی ارائه کلیه محصولات و خدمات مبلمان به شما عزیزان میباشد .

 

 

جهت سفارش و مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
  09335777560 1x1.trans لمسه دوزی مبلمان و کاربرد آن
09129215830 1x1.trans لمسه دوزی مبلمان و کاربرد آن
 

از نمونه کارهای ما دیدن فرمایید: